Herbatka u Króla

Opublikowano: piątek, 16 czerwiec 2023

17 maja w Szkole Podstawowej w Zborowskiem p. Lena Inglot, p. Anna Lepiorz, p. Mariola Kozuch zorganizowały szczególną uroczystość- "Herbatkę u Króla".

Spotkanie nawiązywało do koronacji Karola III w Opactwie Westminsterskim na króla Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej tworzących Zjednoczone Królestwo, ale też 13 innych państw wchodzących w skład Commonwealthu (brytyjska Wspólnota Narodów). Karol III będzie więc tytularną głową państwa m.in. w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii.

 Dlaczego wydarzenie to jest tak wyjątkowe? 

Być może nie wszyscy wiedzą, że rytuał, którego świadkami byliśmy 6 maja 2023r., kiedy to Karol III oficjalnie zasiadł na tronie królewskim, sięga swoimi korzeniami czasów średniowiecznych. Sam brytyjski tron koronacyjny (Coronation Chair), zwany Krzesłem Króla Edwarda, został zamówiony przez  Edward I w 1296r., po to, by ten średniowieczny władca mógł umieścić zabrany Szkotom w tym samym roku Kamień Przeznaczenia, Stone of Scone, symbol władzy królewskiej Szkotów. Od tej pory monarchowie angielscy byli koronowani na tym krześle, na tym kamieniu- ten zwrócono Szkotom dopiero w 1996r. Jednakże powrócił do Anglii w 2023r. na moment koronacji obecnego władcy.

Karolowi III wręczono wiele insygniów królewskich o określonej symbolice. A ostatnim była korona, która waży ponad 2 kg, jest ozdobiona m.in. brylantem Druga Gwiazda Afryki, wyciętym z największego diamentu, który kiedykolwiek znaleziono na świecie. Wielka Gwiazda Afryki, największy na świecie brylant, znajduje się z kolei w berle królewskim.

Karol III został królem zastępując swoją matkę, Elżbietę II, która zasiadała na tronie przez dokładnie  70 lat i 214 dni, co uczyniło ją najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa. 

W związku z tak doniosłym wydarzeniem, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zborowskiem, przybyli w szykownych strojach na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego, by obejrzeć kluczowe momenty z koronacji oraz wysłuchać prelekcji dotyczącej oglądanych obrzędów. Wielu uczniów przyniosło własne dekoracyjne filiżanki, by w odświętnej atmosferze delektować się tradycyjnym angielskim napojem o godzinie 17:00. Spośród przybyłych gości Samorząd Uczniowski wybrał Króla i Królową Zborowskiego, którzy swoim strojem i zachowaniem godnie zaprezentowali swoją miejscowość. Z tej okazji, oprócz korony, wręczono im również prezenty-niespodzianki. Następnie, już w luźniejszej atmosferze, bawiono się w salach lekcyjnych: słuchano muzyki, spożywano zamówione potrawy, oglądano filmy. Na tą krótką chwilę zwykły budynek szkolny zamienił się w gustowną salę bankietową, a to dzięki zaangażowaniu wszystkich: i nauczycieli, i uczniów, którzy tak licznie stawili się na obejrzenie koronacji króla Karola III.

 

 

.