„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

Opublikowano: piątek, 22, listopad 2019

 Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – w tym dniu uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa.

Nie inaczej było w Szkole Podstawowej w Zborowskiem. Ten dzień społeczność szkolna spędziła w sposób wyjątkowy. Nauczyciele i uczniowie ubrani byli na niebiesko. W klasach, wychowawcy prowadzili pogadanki, po czym wspólnie spotkaliśmy się, aby obejrzeć prezentację dotyczącą praw dziecka, problemów, z jakimi spotykają się dzieci na całym świecie, wspólnie zaśpiewać, zatańczyć i pobawić się. Na dzieci czekało wiele niespodzianek – deszcz balonów, wspólne ognisko a także malowanie twarzy.. Ponadto uczniowie, wyszli z niebieskim flagami i transparentem na spacer po wiosce, podczas którego wrzucali do skrzynek przygotowane samodzielnie ulotki z prawami dziecka i cytatami Janusza Korczaka. Lokalna społeczność dopytywała o temat happeningu, przeprowadzone działanie spotkało się z dużą aprobatą.

Podczas wszystkich prowadzonych działań, pokazywaliśmy dzieciom jak bardzo są ważni, podkreślaliśmy, że są pod szczególną ochroną prawną. Zwróciliśmy szczególną uwagę, na to, że posiadanie praw wiąże się także, z realizacją swoich obowiązków i poszanowaniem praw innych dzieci i dorosłych.że „Szara piechota”